Mediniai Laiptai

Šiomis dienomis vis labiau populiarėja vienaaukščiai namai, tačiau tam tikrose situacijose, vienintelė išeitis – dviejų ar kelių aukštų namas. Tokie atvejai pasitaiko, kai sklypas, kuriame statomas namas yra labai siauras ar kitokių nestandartinių formų. Tuomet, geriausia išeiti – taip pamėgti mediniai vidaus laiptai.

Vienas lengviausių būdų įsirengti medinius laiptus – kreiptis į profesionalius laiptų gamintojus. Prieš tai visgi reiktu atkreipti dėmesį į tam tikrus dalykus, kurie jums padės išsirinkti laiptus pagal savo poreikius. Laiptus, kurie tarnaus ilgus metus ir bus saugi, graži ir patogi namų puošmena.

Į ką atsižvelgti renkantis laiptus?

Patogumas ir saugumas. Įvertinkite siūlomų laiptų konstrukciją, kuo laiptai yra paprastesni, be didelių posūkių ir nestatūs, tuo bus saugesni jais besinaudojantys žmonės. Taip pat įvertinkite pakopos aukštį (gamintojai tūrėtų pasiūlyti standartinius pakopų aukščius, kurie yra laiko patikrinti) ir formą bei briaunas. Prisiminkite, kad už papildomą nedidelę kainą, gamintojas ant kiekvienos pakopos gali užklijuoti antipraslydimo plėvelę, kuri gali labai stipriai padidinti laiptų saugumą. Pagalvokite, kiek vietos galite skirti laiptams, tačiau tai yra daugiau profesionalų darbas. Montuodami laiptus patys, žmonės dažnai susimontuoja griozdiškus, nesaugius ir nekokybiškus laiptus, kurie užima per daug vietos namuose. Patyrę laiptų gamintojai, užtikrins, kad jūsų laiptai efektyviai išnaudotų tam skirtą vietą ir dėl įvairių, dažnai sudėtingų matavimų jums nereikėtų sukti galvos.

Terminai, kuriuos reikia žinoti

  1. Laiptasija – vienas svarbiausių, laiptus laikančių elementų, kuris yra gaminamas iš įvairių medžiagų t.y. medienos, metalo, betono. Laiptasijos turi išlaikyti visą laiptų ir lipančių žmonių svorį, todėl jos gaminamos ganėtinai storos. Laiptasi gali būti ir viena, tada montuojama centre, ir dvi montuojamos lygiagrečiai. Kadangi laiptasijos dažniausiai yra nematomos, todėl joms galima naudoti paprastesnę ir pigesnę medieną.
  2. Laiptų maršas – vientisa laiptų dalis, jungianti dvi aikšteles.
  3. Laiptelis – susideda iš dviejų dalių: horizontaliosios, kuri yra vadinama pakopa ir vertikaliosios, vadinamos popakope, kuri uždengia tarpą tarp pakopų.
  4. Turėklas (porankis) – elementas užtikrinantis žmonių saugumą lipant laiptais. Taip pat prideda laiptams estetiškumo bei komforto lipant.
  5. Baliustrada – užtvara, sudaryta iš stulpelių ir porankio.
  6. Turėklų atramos – konstrukcinė laiptų dalis, kuri yra montuojama tarp laiptelio ir turėklo (porankio).

Sąvaržos – laiptų konstrukcijos tvirtinimo detalės, kuriomis laiptai yra priveržiami, sukant sąvaržas į sieną, o ne prie laiptasijų.

Konstrukcijų tipai

Labiausiai pamėgti – tiesūs, vieno laiptatakio laiptai. Šio tipo laiptai yra tinkamiausi montuojant laiptus individualiai, tačiau vistiek reikalauja nemažai laiptų montavimo įgūdžių ir reikmenų. Vis dėlto, didesniuose namuose dažniausiai tenka įrengti ne vieno, o dviejų ar daugiau laiptatakių laiptus su atskiromis aikštelėmis kiekvienai.

Šiek tiek rečiau naudojami, tačiau taip pat labai populiarūs – L raidės formos laiptai. Jeigu neturite daug patirties montuojant laiptus, geriau nesirinkti sraigtinių ar spiralinių laiptų, nes juos geriau patikėti profesionalams dėl aukšto konstrukcijų skaičiavimo sudėtingumo lygio.

Laiptų tipai:

  • Be popakopių. Šie laiptai yra lengvi ir elegantiški, paprastai valomi, tačiau šiek tiek mažiau saugūs, ypač jei turite mažų vaikų ar ribotų fizinių galimybių šeimos norių.
  • Kur popakopės dengia tarpus tarp pakopų. Vieni populiariausių, tipinėse sodybose ir kituose pastatuose naudojami laiptai.
  • Su trikampiu laipteliu, ties posūkiu. Įrengiamas trikampis laiptelis toje vietoje, kur daromas posūkis.
  • Su aikštelėmis, kurios skiria laiptų maršus. Vieni prabangiausių laiptų tipų, kurie užima daugiausiai vietos. Taip pat labai patogūs laiptai, ypač jeigu juos naudos daug žmonių.